PEDIATRICS s.r.o.
MUDr. Eva Košťál Matějková
sestra: Leona Mikešková
Horečka u dětí a její snižování

Horečka sama není nemoc, je jen příznakem nemoci a funguje jako obranný mechanismus organismu. Není proto nutné snižovat horečku vždy. Při zvýšení teplotě nebo horečce tělo mnohem lépe s nemocí bojuje, jsou aktivovány imunitní mechanismy, dochází k lepšímu prokrvení orgánů a tkání a tím lepšímu přísunu imunitních buněk k ložisku zánětu, infekce apod. Obecně není nutné snižovat teplotu do 38°C.

Měření teploty:
U malých dětí měříme teplotu v konečníku, nejlépe digitálním teploměrem s ohebným koncem, který zasouváme maximálně 1 cm. V konečníku je teplota o 0,5°C vyšší než v podpaží, proto půl stupně odečítáme. U kojenců do 6 týdnů platí výjimka, u nich se neodečítá a jejich normální teplota v konečníku je 36,6 – 37,2°C. U větších dětí či dobře spolupracujících měříme teplotu v podpaží. Lze měřit i teplotu speciálními teploměry v uchu, na čele, v ústech. Nejpřesnější měření je však v podpaží.

Kdy teplotu měřit:
Teplotu přeměřte v případě, kdy pozorujete u dítěte změnu chování, pláč, únavu, nechuť k jídlu, bolesti hlavy, žízeň. Také v případě, že pozorujete u dítěte: horkou, suchou kůži, hlavně na hlavě a trupu (při vyšší teplotě může být kůže rukou a nohou chladná, na těle vlhká), zrychlený puls, zrychlené dýchání. U malých dětí změřte teplotu vždy při průjmu.

Závažné příznaky při horečce, kdy je nutné vyhledat lékaře:

Kdy dále vyhledat lékaře:

Komplikace při horečce:

Snižování horečky:

Fyzikální metody nelze použít, když má dítě mramorovanou kůži, studené ruce,nohy, vyrážku nebo se silně brání.

Pokud se při použití fyzikálních metod objeví třesavka či husí kůže, je nutné procedury okamžitě ukončit. Teplota v místnosti by během procedury měla být 24 °C.

Při horečce by mělo být dítě pod dozorem, pravidelně je nutné kontrolovat teplotu, kontrolovat celkový stav dítěte, stav kůže. Dítě by mělo dostatečně pít vlažné či chladné nápoje, mělo by být v klidu, pohodlí a přiměřeně oblečené, nejlépe lehčí bavlněné materiály.

Jak se zachovat při horečce:
(teplota měřená v konečníku)

V TÝDNU 23.11.- 27.11. ORDINUJEME V OMEZENÉM REŽIMU ! K objednání na prohlídky či očkování používejte prosím email

NADÁLE OŠETŘUJEME PACIENTY VÝHRADNĚ PO PŘEDCHOZÍM OBJEDNÁNÍ ! ZDRAVOTNÍ STAV VŽDY NEJPRVE KONZULTUJTE PO TELEFONU ČI EMAILU.PROSÍME O DODRŽOVÁNÍ OBJEDNANÉHO ČASU. POKUD SE OPOZDÍTE, MUSÍTE SI SJEDNAT NÁHRADNÍ TERMÍN. REŽIM ORDINACE JE NASTAVENÝ NA PŘÍSNÁ HYGIENICKÁ OPATŘENÍ ! PŘED VSTUPEM DO ORDINACE NASAĎTE SOBĚ I DÍTĚTI ROUŠKU, VYDESINFIKUJTE SI RUCE A OČISTĚTE OBUV. PŘED VSTUPEM VÁM BUDE ZMĚŘENA TEPLOTA. Dodržujte hygienický režim ordinace- pokyny najdete v sekci: AKTUÁLNĚ. Na prohlídky či očkování se objednávejte se nejlépe emailem či telefonicky mezi 12.00-12.30 hod denně. Potvrzení pro zotavovací akce, školky apod. Vám můžeme vystavit s elektronickým podpisem online. Konzultace poskytujeme emailem, telefonicky nebo na skypu: Pediatrics Kolin. NONSTOP LINKY KORONAVIRUS: 724810106 nebo 725191367 nebo 1212. Věnujte prosím pozornost informacím v souboru celkové prohlídky ( viz níže )

Aktuálně
HYGIENICKÉ POKYNY PRO NÁVŠTĚVU ZDRAVOTNICKÉHO ZAŘÍZENÍ:

Hygienický režim ordinace: *k vyšetření se předem objednejte telefonicky nebo emailem *dostavte se včas, pokud se opozdíte, musíte si objednat jiný termín *vstupujte pouze na pokyn sestry či lékaře *objednané dítě doprovází pouze 1 osoba *před vstupem do čekárny a ordinace si zakryjte ústa a nos rouškou či jiným krytím *před vstupem do čekárny a ordinace si vydesinfikujte ruce, taktéž po odchodu *očistěte si řádně boty *do ordinace běžte co nejkratší cestou *před vstupem do čekárny a ordinace si vydesinfikujte ruce, taktéž po odchodu *nedotýkejte se zbytečně povrchů – kliky, nábytek, povrchy dveří, odpadkové koše apod. *vaše dítě držte u sebe, dítě nesmí na nic sahat *ve zdravotnickém zařízení je zakázána konzumace jídla a nápojů *při použití toalet dodržujte základní hygienické zásady *použité jednorázové kapesníky či dětské pleny si odneste ************************************************ ZMĚNA ORDINAČNÍCH HODIN: Dopoledne: prevence 8.30 - 10.30, nemocní 10.30 - 12.00. Úterý a středa ordinujeme ještě odpoledne pro objednané při zachování výše uvedeného hygienického režimu ordinace. Při telefonování buďte,prosím, trpěliví, snažíme se všechny hovory i emaily vyřídit. Kontakty : 321 727 111, 602 556 969 ordinace@pediatrics-kolin.cz RODIČE SE BEZVÝHRADNĚ ŘÍDÍ POKYNY LÉKAŘE NEBO SESTRY !

STYK S COVID-19:

Pokud jste byli v přímém kontaktu s osobou , u které byla potvrzena nákaza Covid 19 nebo jste se setkali s osobou, která je v karanténě NENAVŠTĚVUJTE ORDINACI a neprodleně nás kontaktujte NEJDŘÍVE TELEFONICKY na tel.: 602 556 969 nebo EMAILEM: ordinace@pediatrics-kolin.cz. NONSTOP INFOLINKA KORONAVIRUS: 724 810 106 nebo 725 191 367 nebo 725 191 370 nebo 1212. Aktuální informace najdete na: www.mzcr.cz a www.szu.cz

KARANTÉNA-POKYNY:

Doporučení pro pobyt v karanténě naleznete na webu: www.szu.cz/tema/prevence/rady-a-doporuceni-pro-domaci-karantenu.

Celkové prohlídky-informace.

Vážení rodiče. Vzhledem k probíhající epidemii Covid 19 jsme zahlceni prací a jsme nuceni odkládat některé pravidelné prohlídky. Postupně budeme toto zpoždění dohánět. Prosím Vás, abyste v případě, že má Vaše dítě jakékoli dlouhodobější obtíže či potřebujete cokoli konzultovat, obraťte se na nás emailem, ozveme se Vám zpět a situaci budeme řešit. Děkujeme.

Ordinační hodiny

Informace o ordinačních hodinách vám podáme telefonicky.

Mapa
mapa