Rehabilitace po odstranění nosní mandle
Zvětšená nosní mandle způsobuje opakované infekcí horních dýchacích cest a také brání správnému dýchání nosem. Samotné odstranění mandle však obyčejně nestačí, aby dítě hned začalo dýchat nosem při zavřených ústech, ale ze zvyku dýchá dále jen ústy. Je tedy třeba, aby po operačním výkonu následovala dechová cvičení, která dítě naučí správně dýchat. Cvičení je třeba provádět několikrát denně a soustavně po dobu několika týdnů, aby se dostavil žádoucí efekt.
Příklady cvičení:
- Do sklenice dáme čistou vodu, do které zavedeme gumovou nebo polyetylenovou trubičku, dostatečně dlouhou, aby dítě mohlo sedět zpříma a vyzveme jej, aby do trubičky foukalo, až voda ve sklenici probublává. Pak, aniž by hadičku z úst pustilo, nadechne nosem a opět foukne. Tento cvik provádíme podle okolností zpočátku několik minut, později až 20 minut, několikrát denně.
- Jiný způsob je ten, že si dítě nabere do úst vodu a ve formě hry nebo soutěže se snažíme, aby ji v ústech udrželo co nejdéle, a to nejen když je v klidu, ale i při chůzi, hře apod.
- Někdy se s výhodou dá použít žvýkací guma, která dítě rovněž nutí, aby mělo zavřená ústa a cvičilo se v dýchání nosem.
- Zpívání různých dětských nápěvků a říkanek při zavřených ústech na slabiku „hm“ rovněž vede k cí
Jak je vidět, možností je mnoho, je vhodné je střídat, aby se dětem neomrzely. Naučí-li se dítě správně dýchat nosem, pak teprve splní odstranění nosní mandle svůj správný účel.