Bodnutí hmyzem
Lokální reakce na hmyzí bodnutí
V místě vpichu je malý svědivý červený nebo bílý pupen, který do několika hodin vymizí. V takovém případě nejde o alergickou reakci, ale o lokální reakci na hmyzí jed. Místo stačí chladit vodou, lze použít Fenistil gel.
Mírná alergická reakce na hmyzí bodnutí
V okolí vpichu se objevuje červená vyrážka, místo výrazně svědí, ale nejsou žádné jiné obtíže. Místo vpichu chladíme, omyjeme vodou, použijeme Fenistil gel. Lze podat celkově léky na alergii ( Zyrtec, Fenistil, Aerius ). Při zasažení úst dávejte dítěti cucat led.
Těžká alergická reakce – anafylaxe
Vzniká do několika minut po hmyzím bodnutí. Je velmi nebezpečná a ohrožuje dítě na životě.
U dítěte se rychle rozvíjí vyrážka nebo kopřivka po celém těle, má otoky očí, krku, obličeje, jazyka. Nemůže dýchat, má akutní nevolnost, zvrací, má akutní průjem. Později může dojít ke kolapsu a bezvědomí.
V případě takovéto reakce okamžitě volejte RZP ! Před jejich příjezdem místo bodnutí chlaďte. Pokud je dítě alergik a máte u sebe adrenalinové pero Epipen, okamžitě ho aplikujte, nečekejte na příjezd RZP ! Podání Epipenu je život zachraňující léčba. Pokud není pero k dispozici, podejte, máte-li Zyrtec, Fenistil, Aerius, či jiné antihistaminikum. Máte-li kortikoidy, Rectodelt, Fortecortin, Prednison, podejte je také !
Pokud dojde k poruše vědomí, položte dítě do stabilizované polohy. Přestane-li dítě dýchat, musíte zahájit kardiopulmonální resuscitaci.