Horečka
Pokud máte podezření na zvýšenou teplotu, nejlépe změříte teplotu u malých dětí v konečníku digitálním teploměrem s ohebným koncem. Od naměřené hodnoty odečtěte půl stupně a budete mít aktuální tělesnou teplotu. U větších dětí lze měřit klasicky v podpaží, kde se nic neodečítá. Měření na čele , v uchu apod. nebývá přesné.
Teplotu do 38 st není nutné snižovat, ale je nutná pravidelná kontrola teploty á 1 hod. V případě vzestupu podat Paralen/Panadol nebo Nurofen/Ibalgin. V případě trvale vysokých teplot, které nemají tendenci ke snižování lze střídat Paralen/Panadol s Nurofen/Ibalgin á 3 hodiny. Každý druh preparátu musí mít vždy pauzu 6 hodin.
( tzn. paralen lze po 6 hod, Nurofen lze po 6 hodinách, v mezidobí lze podat opačný preparát )
Jednotlivá dávka paracetamolu ( Paralen,Panadol ) je 10-15 mg/kg
Jednotlivá dávka ibuprofenu (Nurofen, Ibalgin ) je 7,5 – 10 mg/kg
Při snižování teploty je třeba dodržovat dávkování, ale ne dítě poddávkovat .
V případě nedostupnosti čípků a sirupů lze použít tablety, které lze půlit či čtvrtit ( dostupný je v lékárnách půlič tablet ). Tabletu o správné síle pak lze rozdrtit mezi dvěma lžičkami na prášek a podat se šťávou, čajem, medem, marmeládou apod.
Nefarmakologické srážení teploty: dítě lze 2-3 min sprchovat vlažnou vodou, ev omývat horká místa vlažnou vodou, pít dostatečné množství nejlépe chladných tekutin. V případě, kdy je horečka doprovázená červenofialovými skvrnkami po těle, je nutné navštívit lékaře ihned !
U dětí do 16 let nepodávejte žádné preparáty s kys.acetylsalicylovou ( Acylpyrin, Aspirin apod. ) !!! Hrozí závažné zdravotní komplikace !!!