Průjem, zvracení
Nejčastější příčinou průjmu a zvracení je virová či bakteriální střevní infekce. Může být doprovázena zvýšenou teplotou, horečkou, bolestí břicha.
Nejdůležitější v léčbě průjmu či zvracení je dostatečný příjem tekutin a sledování dostatečného močení. Pokud dítě nedostatečně pije či nemočí je nutné se objednat k vyšetření u lékaře.
Při zvracení je nutné dát dítěti pauzu v jídle i pití alespoň 1 hodinu. Poté je nutné dítě dostatečně zavodnit.Podávejte pouze studené tekutiny po malých dávkách ( lžička, lžíce ) po 5-10 minutách, např. oslazený černý čaj, který lze naředit neperlivou minerálkou, eventuelně lze použít rehydratační roztoky ( Enhydrol, HIPP ORS 200, Kulíšek ) . Pokud dítě zvládá příjem tekutin po malých dávkách, lze mu postupně dávat napít, po douškách. Když dítě toleruje normální příjem tekutin a dále nezvrací několik hodin, lze postupně zavést rohlík, namačkaný banán, vývar apod. Když dítě nezvrací, ale má průjem, dodržujte několik dní dietu: banán, suchý rohlík, těstoviny bez omáčky, piškoty, vařené brambory, mrkev, vývar. Postupně můžete dietu rozvolnit. Jako poslední zařaďte maso a mléčné výrobky .Při průjmu je vhodné podávání probiotik : Tasectan duo, Enterol, Hylak forte…
Zvracení bez průjmu, ať už s horečkou nebo bez , které nedoprovází jiné příznaky může mít vážnější příčiny, zvláště pokud je doprovázeno např. bolestmi hlavy. V takovém případě navštivte lékaře vždy !