Rýma a kašel
U kojenců rýma způsobuje poměrně velké obtíže. Při ucpaném nosíku nemůže dítě řádně sát a nemá tudíž dostatečný přísun jídla. U kojenců používejte do nosu hojně mořskou vodu nebo Vincentku, pokud má dítě plný nosík můžete odsát odsávačkou. Není třeba odsávat mnohokrát denně , ale když vidíte, že dítě má opravdu hodně sekretu v nose, odsajte. V případě ucpaného nosíku otokem nikoli sekrecí, je možné vytřít nosík Nasivinem pro kojence apod. Nasivin a podobné kapky podávejte jen krátce.
Větší děti je nutné začít učit smrkání co nejdříve. Smrkání je pro léčbu rýmy nejdůležitější.Do nosu lze použít opět mořskou vodu, Vincentku ev. můžete dítě naučit pracovat s tzv. konvičkou ( koupíte v lékárně ). Tou si dítě dokáže mořskou vodou či Vincentkou propláchnout nos a nosní dutiny a tím je dobře vyčistit.
Zabarvení rýmy do žluta, zelena apod. není vždy známkou bakteriální infekce.
Rýma je u dětí jednou z nejčastějších příčin kašle. Po počáteční fázi vodnaté sekrece z nosu, se rýma postupně zahušťuje, již nejde vysmrkat , husté hleny pak stékají dolů do nosohltanu a dráždí ke kašlání. V takovém případě je vhodné používat na rozpouštění hustých hlenů Sinupret kapky, na kašel Tussin, Sinecod, Levopront. Pokud dítě kašle vlhce lze podat Mucosolvan, Ambrobene, ACC apod.
V případě, kdy se přidá teplota, mění se charakter kašle nebo kašel přetrvává několik dní, je třeba se objednat k vyšetření, aby se vyloučila jiná příčina kašle.